• Aktualności
  • Nie zrób prezentu pod choinkę... cyberprzestępcy

Nie zrób prezentu pod choinkę... cyberprzestępcy

15-12-2023

W wirze świątecznych zakupów tracimy czujność, a złodzieje tylko na to czekają. Metod jest wiele i są one coraz bardziej wyrafinowane.

network 3664108 640

Cyberprzestępcy tworzą np. fałszywe strony sklepów internetowych, pozycjonując je wysoko w wyszukiwarkach internetowych. Kuszą atrakcyjnymi ofertami, po to by wyłudzić środki z Twojego konta lub uzyskać dane do bankowości, by zrobić to samemu. Oszuści polują też na swoje ofiary na popularnych portalach sprzedażowych lub wysyłają im maile czy wiadomości SMS, np. podając się za firmę kurierską lub platformę sprzedażową. Linki zawarte w wiadomościach prowadzą do stron, za pośrednictwem których oszuści nakłaniają Cię do podania danych karty płatniczej lub danych do logowania do bankowości internetowej.


Stosuj metodę ograniczonego zaufania i sprawdź:


1. Podczas zakupów stosuj metodę ograniczonego zaufania i sprawdź:

  • czy sklep internetowy jest autentyczny – zweryfikuj pełny adres strony widoczny w pasku przeglądarki. Porównaj go z prawdziwym adresem strony. Czy nie różni się drobnym detalem, np. inną literą, kropką czy myślnikiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli na stronę zostałeś przekierowany np. z wiadomości e-mail bądź reklam w mediach społecznościowych – staraj się nigdy nie klikać w takie przekierowujące linki. Jeśli wyszukujesz sklep w wyszukiwarce, pamiętaj, że przestępcy również pozycjonują swoje fałszywe strony, w ten sposób także możesz trafić na fikcyjny sklep podszywający się pod znaną markę;
  • czy na stronie jest telefon do sklepu oraz inne wiarygodne dane kontaktowe;
  • czy nie ma skrajnych opinii na temat sklepu lub czy opinie nie budzą wątpliwości (np. podobna treść, wiele opinii, ale większość dodana w zbliżonym czasie);
  • zastanów się, czy tak atrakcyjna cena może być wiarygodna.


2. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem sprzedażowym (np. WhatsApp, Messenger, sms, e-mail) – koresponduj ze sprzedawcą tylko oficjalnymi kanałami.


3. Zachowaj ostrożność, jeśli sprzedający wywiera na Tobie presję czasu. W pośpiechu dużo łatwiej podjąć nieprzemyślane decyzje, więc jeśli nie jestes pewny lub masz obawy, zadzwoń do znajomego lub bardziej doświadczonego w kupowaniu członka rodziny.


PAMIĘTAJ:

  • Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej oraz nie podawaj danych karty korzystając z podesłanych linków;
  • Dokładnie czytaj wiadomości z kodami autoryzacyjnymi. Nie potwierdzaj w aplikacji mobilnej oraz nie podawaj nigdzie kodów autoryzacyjnych dla transakcji, których nie zleciłeś;
  • Nie podawaj kodów BLIK przez telefon lub w komunikatorze;
  • Nie wysyłaj nikomu skanu lub zdjęć swojej karty płatniczej.


Bądź czujny - nie rób prezentu pod choinkę przestępcy. A jeśli podałeś jakiekolwiek dane poufne skontaktuj się z bankiem, aby zastrzec kartę lub zablokować dostęp do bankowości internetowej (to drugie możesz równiez zrobić samodzielnie).

Znajdziesz nas też tutaj