W 100-lecie reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej zawartej w książce Janusza Korczaka "Bankructwo Małego Dżeka", Senat RP ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
Ta ważna inicjatywa jest również wsparciem dla procesu wdrażania nowego przedmiotu ekonomicznego do szkół ponadpodstawowych (Biznes i zarządzanie) oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej. Krajowy Związek Banków Spółdzielczych włączył się w tę inicjatywę projektem edukacyjnym "KZBS, czyli kształć się z bankiem spółdzielczym".
Oszczędzanie, inwestowanie czy znajomość praw i obowiązków wynikających z zaciągniętych zobowiązań – dane różnych instytucji regularnie wskazują, że stan wiedzy i umiejętności w tych obszarach musi ulec poprawie. Według raportu Komisji Europejskiej (Flash Eurobarometr 525. Monitoring the level of financial literacy in the EU, 2023 r.), 40 proc. Polaków ocenia swoją wiedzę finansową jako “wysoką”, jednak według wyników testu oceniającego postawy w praktyce, wyprzedziły nas aż 22 europejskie kraje. Co więcej, popełniamy też błędy w sferze cyberbezpieczeństwa – z badania „Poziom wiedzy finansowej 2023” wynika, że co piąty Polak uważa, że może zapisać hasło do bankowości elektronicznej w telefonie. To pokazuje, jak dużo pracy przed nami, a Rok Edukacji Ekonomicznej, którego inauguracja odbyła się 11 stycznia br. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, jest unikalną szansą na powszechne promowanie wiedzy finansowej, budowanie właściwych postaw wśród społeczeństwa i trwałą zmianę – w myśl hasła „Ekonomia – rozumieć, by świadomie decydować”.
Decyzją Senatu RP 2024 rok jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Edukacja zawsze była ważnym zadaniem dla spółdzielczości. KZBS i należące do niego banki spółdzielcze bezpośrednio włączają się w rozwój edukacji ekonomicznej. Nie inaczej będzie w jubileuszowym dla edukacji ekonomicznej roku 2024.
W ramach projektu edukacyjnego "KZBS, czyli kształć się z bankiem spółdzielczym" udostępnimy: