Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z dnia 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje monet. Pierwsza to monety powszechnego obiegu bite w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe o nominale 2 zł, wykonane ze stopu Nordic Gold. Druga grupa to monety kolekcjonerskie, bite w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
Wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie. Niezależnie jednak od wysokości nominału monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny.
Monety kolekcjonerskie są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły. Dodatkowo, monety złote umieszczane są w kolekcjonerskim etui, do którego załączony jest certyfikat z informacjami na temat monety. Monety srebrne pakowane są w blistry.
Zasady sprzedaży, dystryputorzy i ABC kolekcjonera sa dostępne na stronie NBP - PATRZ